iran-sans
مسیر رشد برند شما

تکنولوژی و فناوری بلاکچین blockchain چیست؟

0 133

تکنولوژی و فناوری بلاکچین  blockchain چیست؟

 

آیا فناوری بلاکچین blockchain نوع جدیدی از اینترنت است؟

می‌توان گفت بلاکچین blockchain  اختراعی کاملا هوشمندانه است که توسط فرد یا گروهی با نام مستعار Satoshi Nakamoto ایجاد شد. بعد از مدت زمان خیلی کوتاه تبدیل به تکنولوژی گسترده‌تری شد و امروز حتما اولین سوالی که ذهن هر کسی را مشغول می‌کند این است:

بلاکچین blockchain واقعا چیست؟

بلاکچین با ایجاد فضایی برای توزیع و ارتباط (نه کپی کردن) اطلاعات دیجیتال، نوع جدیدی از ارتباطات بر بستر اینترنت را بوجود آورده است. در ابتدا برای ارز دیجیتال بیتکوین مورد استفاده قرار گرفت اما کم کم برای فن آوری‌های دیگری نیز مورد استفاده قرار گرفت. بیتکوین به نام “طلای دیجیتالی” نامگذاری شده است.

بلاکچین می‌تواند ارزش‌های دیجیتال دیگری نیز ایجاد کند. درست مانند اینترنت (یا ماشین)، شما برای استفاده از آن لازم نیست بدانید بلاکچین چگونه کار می‌کند. با این وجود داشتن دانش پایه‌ای از این تکنولوژی جدید می‌تواند به شما نشان دهد که چرا این تکنولوژی انقلابی در این صنعت به وجود آورد.

فناوری بلاکچین به عنوان یک پایگاه داده توزیع شده database

Blockchainتصور کنید یک صفحه گسترده هزاران بار در یک شبکه کامپیوتری تکرار شده است. سپس تصور کنید که این شبکه طوری طراحی شده است که بتواند بطور منظم این صفحه گسترده را به روز رسانی کند. خب با این تصویر شما درک اولیه‌ای از بلاکچین blockchain خواهید داشت .

اطلاعاتی که در بلاکچین نگهداری می‌شود به عنوان یک پایگاه داده به اشتراک همه گذاشته می‌شود و پیوسته در آن وجود دارد. واضح است که این روش مزایای زیادی می‌تواند داشته باشد چرا که پایگاه داده database بلاکچین در هیچ مکان خاصی ذخیره نمی‌شود، به این معنی که پرونده‌هایی که نگهداری می‌کنند، کاملا عمومی هستند. نسخه‌ی متمرکزی برای این اطلاعات وجود ندارد (مانند شبکه های اینترنت رایج) تا هکرها بتوانند اطلاعات را دزدی یا از آن سو استفاده کنند. می‌توان گفت میلیون‌ها کامپیوتر در سرتاسر جهان میزبان این اطلاعات هستند و داده‌های به اشتراک گذاشته شده، برای همه قابل دسترسی خواهد بود.

استحکام و دوام شبکه بلاکچین

فن‌آوری بلاکچین blockchain مانند اینترنت، دارای یک استحکام داخلی است. با ذخیره بلوک‌های(جداول) اطلاعاتی که در سراسر شبکه‌ی آن یکسان هستند، بلاکچین blockchain نمی‌تواند توسط نهاد یا واحد کنترل خاصی اداره شود و هیچ نقطه‌ی شکستی ندارد.

بیتکوین در سال ۲۰۰۸ بر مبنای تکنولوژی بلاکچین اختراع شد. از آن زمان، شبکه‌ی این ارز دیجیتال، تقریبا عملکردی بدون اختلال داشته است. تا به امروز بیشتر مشکلات مربوط به بیتکوین به دلیل هک شدن یا سوء مدیریت انسانی بوده است. به عبارت دیگر، این مشکلات خطای انسانی محسوب می‌شود، نه نقص در مفاهیم پایه این تکنولوژی.

مطالب مرتبطی که شاید برای شما جالب باشد
1 از 9

اینترنت با دوام نزدیک به ۳۰ سال نشان داد که فن‌آوری بلاکچین blockchain نیز با توسعه و گسترش می‌تواند چنین قابلیتی داشته باشد.

شفافیت و فنا ناپذیری transparency

Blockchain

شبکه مبتنی بر بلاکچین blockchain خود را در حالت ایده‌آل نگه می‌دارد، یعنی هر ۱۰ دقیقه خود را به صورت خودکار بررسی می‌کند. نوعی اکوسیستم حسابرسی از یک ارزش دیجیتال، که هر معامله را در فواصل ده دقیقه‌ای اجرا و آن را به عنوان یک “بلوک” ذخیره می‌کند. این روش دو ویژگی خوب دارد :

۱ ..به دلیل اینکه اطلاعات کاملا عمومی هستند، داده‌های شبکه کاملا شفاف است.

۲ ..اطلاعات هیچگاه از بین نمی‌روند، چرا که توان محاسباتی سنگینی لازم است تا کل شبکه از کار بیفتد.

این موضوع شاید در حالت تئوری ممکن باشد اما در عمل نه. به عنوان مثال کنترل سیستم بیتکوین برای بدست آوردن مالکیت این ارز، چون در حقیقت از بین بردن ارزش در تکنولوژی بلاکچین معنی می‌شود، تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

شبکه ای متشکل از گره ها

بلاکچین شبکه ای متشکل از گره‌هاست که به اصطلاح به آن‌ها ” گره‌های محاسباتی” می‌گویند.
کامپیوتر متصل به شبکه بلاکچین با استفاده از یک مشتری که وظیفه اعتبار سنجی و رله را انجام می‌دهد یک کپی از بلاکچین را به صورت خودکار، وقتی به شبکه بلاکچین متصل می‌شود، دریافت می‌کند.
این دو با هم یک شبکه‌ی دوم قدرتمند را ایجاد می‌کنند که می‌توان گفت روشی بسیار خلاقانه برای استفاده از اینترنت نیز محسوب می‌شود. هر گره یک “مدیر” در شبکه بلاکچین است و به طور داوطلبانه به شبکه می‌پیوندد (به این ترتیب معنای شبکه غیر متمرکز تعریف می‌شود). به علاوه، هر کدام از گره‌ها انگیزه برای مشارکت در شبکه دارند: شانس برنده شدن بیت کوین.
از گره‌ها می‌توان برای “استخراج” بیت کوین استفاده کرد (با اصطلاح استخراج آشنا شوید). در حقیقت، هر یک از گره‌ها برای برنده شدن بیت کوین‌ها با حل پازل‌های محاسباتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. از بیتکوین برای توضیح مفهوم بلاکچین استفاده می‌کنیم چرا که اولین ساختار مبتنی بر این تکنولوژی به حساب می‌آید اما امروزه فن‌آوری های زیاد دیگری با این ساختار فعالیت می‌کنند.

ایده غیرمتمرکز بودن

بلاکچین بخاطر نوع طراحی منحصر به فرد خود، تکنولوژی غیرمتمرکز نامیده می‌شود. هر چیزی که روی آن اتفاق می‌افتد، تابعی از شبکه به عنوان یک کل است. این طراحی پیامد‌های مهمی با خود داشت، برای مثال با ایجاد یک روش جدید برای بررسی معاملات، تجارت به روش سنتی می‌تواند کاملا غیر‌ضروری و غیرقابل استفاده باشد.‌‌‌ می‌توان شبکه معاملات بازار سهام را با ساختار بلاکچین به وجود آورد. یا حتی در زمینه‌های دیگر می‌توان انواع معاملات املاک ( ثبت ملک) را به طورکاملا عمومی در این ساختار عملی کرد. در نهایت می‌توان گفت پدیده “غیرمتمرکز بودن” امری غیر قابل انکار در دنیای مدرن امروز به شمار می‌آید.
یک شبکه جهانی از کامپیوترها با استفاده از بلاکچین مدیریت پایگاه داده معاملات بیتکوین را برعهده دارند. کل شبکه‌ی بیتکوین بر اساس این سیستم مدیریت می‌شود و هیچ سازمان مرکزی مدیریت آن را بر عهده ندارد. غیرمتمرکز سازی به این معنی است که شبکه بر اساس یک ساختار همتا به همتا (peer to peer) عمل می‌کند و یک همکاری جمعی منجر به اداره کل سیستم می‌شود.

Blockchainامنیت در شبکه بلاکچین BlockChain

با توجه به اینکه اطلاعات در کل شبکه و به صورت غیرمتمرکز ذخیره می‌شود، خطرات احتمالی که ممکن است به روش مرکزی اتفاق بیفتد، از بین می‌رود.
این شبکه به دلیل غیرمتمرکز بودن نقاط آسیب پذیری دارد که هکرها می‌توانند از آن استفاده کنند. اینترنت رایج نیز دارای مشکلات امنیتی است که برای همه آشنا هستند. ما همه به سیستم “نام کاربری / رمز عبور” تکیه می‌کنیم تا از هویت و دارایی هایمان در اینترنت محافظت کنیم. روش های امنیتی بلاکچین از تکنولوژی رمزگذاری استفاده می‌کنند.

پایه و اساس این سیستم کلیدهای به اصطلاح “عمومی” و “خصوصی” است. کلید عمومی (یک رشته طولانی از رشته اعداد به صورت تصادفی) آدرس کاربر در بلاکچین است. بیتکوین ارسال شده متعلق به آن آدرس در شبکه ثبت می‌شود. “کلید خصوصی” مانند یک رمز عبور است که فقط مالک آن به آن دسترسی دارد. کاربر با استفاده از ” کیف پول ” می‌تواند از دارایی‌های دیجیتال خود نگه داری کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.