iran-sans
مسیر رشد برند شما

طراحی وب، به طراحی صفحاتی که در بستر اینترنت نمایش داده می شود اشاره دارد.

طراحی وب سایت معمولا به توسعه ی وب سایت اشاره دارد نه توسعه نرم افزار. طراحی وب سایت معمولا بر روی مرورگرهای دسکتاپ انجام میشد اما با پیشرفت در طراحی، اینکار بر روی مرورگرهای تبلت و موبایل روز به روز افزایش می یابد و اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.
یک طراح وب بر روی محتوای وب سایت، ظاهر و طرح بندی آن کار میکند.

ظاهر وب سایت شامل رنگ ها، قلم و عکسهایی است که در آن استفاده میشود و طرح بندی به چگونگی ایجاد اطلاعات وب سایت و دسته بندی آنها اشاره دارد.

یک وب سایت خوب، استفاده از آن آسان است، زیبایی منحصر به فردی دارد و متناسب با نام تجاری وب سایت و کاربران آن میباشد. بسیاری از صفحات وب سایت به سادگی طراحی شده اند، به همین دلیل هیچ اطلاعات و قابلیت های اضافی که ممکن است کاربران را گیج و منحرف کند در آن دیده نمی شود و این از ویژگی های یک وب سایت خوب است.

یکی از وظایف طراح وب سایت به عنوان پایه و اساس سایت، افزایش اعتماد کاربران و امنیت آنها در دنیای وب است.
دو مورد از رایج ترین متد ها برای طراحی وب سایت این است که روی موبایل و دسکتاپ به خوبی کار کند و سازگار با محتویات سایت بوده و پویا عمل کند.

طراح وب سایت

همانطور که گفته شد طراح وب سایت، پایه و اساس یک طراحی محسوب میشود. برخی از وظایف و ویژگی های طراح وب سایت عبارت است از :

• از ابزارهای نرم افزاری مانند Illustrator ، Adobe Photoshop و Sketch برای ساخت طرح نهایی وب سایت استفاده میکند.

• مهارت های خوبی در گرافیک و طراحی لوگو دارد.
• از ساده ترین و بهینه ترین روش ها برای عملکرد موردنظر و راحتی کاربر استفاده میکند که شامل طرح ها، تصاویر و قالب های معمول وب سایت میباشد.
• طراحان وب باید خود را با آخرین روند طراحی، در دنیای طراحی وب سایت آشنا کنند.
• طراحان وب سایت با توجه به نام تجاری سایت، باید پالت های رنگی و تایپوگرافی متناسبی برای طراحی در نظر بگیرند.

Web Desing

عناصر طراحی وب سایت

طراحی وب با استفاده از بسیاری عناصر بصری و کلیدی صورت میگیرد که عبارت اند از :
طرح بندی : با استفاده از طرح بندی، گرافیک سایت، تبلیغات و متن آن دسته بندی و مرتب میشود. در دنیای وب کمک به پیدا کردن اطلاعات در کوتاهترین زمان ممکن، یک هدف کلیدی محسوب میشود که شامل حفظ تعادل، یکپارچگی و ثبات در وب سایت میشود.
رنگ : انتخاب رنگ به نظر مشتری، محتوا و هدف سایت بستگی دارد که میتواند نام برند یک سازمان و یا محتوای آن را انتقال دهد.
گرافیک : گرافیک میتواند شامل لوگو ها، عکس ها، کلیپ های تصویری و یا آیکن ها باشد. برای داشتن یک وب سایت کاربرپسند، لازم است که گرافیک صفحات در جای مناسبی قرار بگیرند و از رنگ ها و محتویات متناسبی استفاده شود تا باعث پایین آمدن سرعت وب سایت نشوند.
قلم سایت : استفاده از فونت های مختلف میتواند در طراحی یک وب سایت منحصر به فرد تاثیر داشته باشد. اکثر مرورگرهای وب از فونت های خاصی پشتیبانی میکنند بنابراین انتخاب فونت ها بایستی متناسب با مرورگرها انتخاب شود.
محتوا : محتوا و متن میتوانند با یکدیگر همکاری کرده و از طریق متن و تصاویر سایت را بهینه تر کنند. محتوای موجود درسایت باید مرتبط و مفید باشد تا خواننده را به اشتباه نیندازد و هر آنچه آنها میخواهند را ارائه دهد تا در سایت باقی بمانند. محتوا باید برای موتورهای جستجو بهینه شود و از کلمات کلیدی مناسب برای رتبه بندی سایت استفاده شود.
برخی از مزیت های طراحی وب سایت با کیفیت
هویت سازی با نام تجاری
• باقی ماندن بازدیدکنندگان بیشتر در صفحه وب سایت
• افزایش مخاطبان و مشتریان
• منحصر به فرد شدن میان رقبا
• ساختار و محتوای هدفمند
• مشارکت قابل اعتماد

در نتیجه، طراحی وب سایت به معنی جمع آوری ایده ها، شناختن آنها و اجرای آنها تحت اصول خاص برای رسیدن به یک هدف خاص میباشد که براساس ارائه محتوا در صفحات الکترونیکی عمل میکند که کاربران میتوانند از طریق اینترنت به این صفحات دسترسی داشته و از آنها استفاده کنند.