iran-sans
مسیر رشد برند شما

زنجیره تامین در سیستم های مدیریتی

Supply chain in the system

زنجیره تامین یک شبکه بین سازمان و تامین کنندگان آن برای تولید و توزیع یک محصول خاص می‌باشد و زنجیره تامین نشان دهنده اقداماتی هست که برای ارایه محصول یا خدمات به مشتری می‌بایست انجام گیرد

0 225

زنجیره تامین چیست؟

 

زنجیره تامین یک شبکه بین سازمان و تامین کنندگان آن برای تولید و توزیع یک محصول خاص می‌باشد و زنجیره تامین نشان دهنده اقداماتی هست که برای ارایه محصول یا خدمات به مشتری می‌بایست انجام گیرد.
مدیریت زنجیره تامین یک فرآیند بسیار مهم است، زیرا یک زنجیره عرضه بهینه‌سازی شده باعث کاهش هزینه‌ها و چرخه سریع‌تر تولید/ ارایه خدمات می‌شود.

مدیریت زنجیره تامین (SCM) مدیریتی فعال در فرآیند زنجیره تامین برای به حداکثر رساندن ارزش و دستیابی به یک مزیت رقابتی پایدار می‌باشد.

این نشان دهنده تلاش آگاهانه شرکت‌های برای توسعه و اجرای زنجیره تامین در موثرترین و کارآمدترین وضعیت می‌باشد.

فعالیت‌های زنجیره تامین همه چیز را از توسعه محصول، منابع، تولید و تدارکات و همچنین سیستم‌های اطلاعاتی مورد نیاز برای هماهنگ کردن این فعالیت‌ها را در بر می‌گیرد.

مفهوم مدیریت زنجیره تامین (SCM) بر دو اساس استوار است:

اول این که عملا هر محصول به یک کاربر نهایی می‌رسد، نشان دهنده تلاش تجمعی سازمان‌های متعدد برای حصول این امر می‌باشد. مجموعه این سازمان‌ها به طور کل به عنوان زنجیره تامین معرفی می‌شوند.
دوم این که در حالی که زنجیره‌های تامین برای مدت زمان طولانی وجود دارند، اکثر سازمان‌ها فقط به آنچه که در داخل سازمان خود اتفاق می‌افتد، توجه می‌کنند و تعداد کمی از شرکت‌ها، تمام زنجیره فعالیت‌ها را که در نهایت محصولات را به مشتری نهایی می‌رساند، مدیریت می‌کنند.

در نتیجه، این زنجیره تامین ناقص و اغلب کم اثر/ بی‌اثر می‌باشد.

تفکیک زنجیره تامین

مدیریت پشتیبانی کسب و کار برای فرآیند تولید و توزیع به درون شرکت اشاره دارد، در حالی که مدیریت زنجیره تامین شامل تامین کنندگان، تولید کنندگان و خرده فروشان است که محصول را به مشتری نهایی توزیع می‌کنند.

زنجیره تامین هر کسب و کاری را شامل می‌شود، که در ارتباط با یک محصول، از جمله شرکت‌هایی که مونتاژ و ارایه قطعات بر عهده دارند.

چگونه جریان هزینه‌های تولید کار می‌کند

میزان هزینه‌های تولید به مقدار استفاده از مواد و نیروی کار برای ساخت محصول نهایی که می‌توان به مشتری عرضه کرد، اشاره دارد. سیستم مدیریت زنجیره تامین می‌تواند هزینه‌های فرآیند تولید را کاهش دهد، به ویژه برای تولید کننده‌ای که از مجموعه‌ای از قطعات/ خدمات جهت ساخت بهره می‌برد.

برای مثال: تولید کننده پوشاک، ابتدا مواد خام را مانند: پارچه، نخ، دکمه، زیپ و دیگر قطعات که برای تولید لباس مورد نیاز است، را تهیه کرده و با استفاده از نیروی کار جهت بکارگیری تجهیزات تولید و مصرف مواد اولیه تهیه شده، محصول نهایی تولید می‌شود.

هزینه‌های تولید و همچنین هزینه‌های بسته‌بندی و انبار مواد اولیه و محصول نهایی تا زمانی که به مشتری فروخته شوند، می‌بایست مد نظر قرار گیرند.

زنجیره تامین

نمونه‌هایی از تامین کنندگان قابل اعتماد

فرآیند مدیریت زنجیره تأمین اثربخش، نیاز به تامین کنندگان قابل اعتماد دارد. بدین منظور که آنها می‌بایست محصولی با کیفیت تولید کنند، که با نیازهای تعیین شده توسط سازنده مطابقت داشته و همچنین آن را به موقع تحویل دهند.

فرض کنید، شرکت تولید مبل، مبل‌های با کیفیت بالا را می‌سازد و تامین کننده‌ای دسته‌های فلزی و سایر لوازم جانبی را برای این شرکت تهیه می‌کند.

فلز استفاده شده باید با دوام و مرغوب باشد تا بتوان آنها را در سال متمادی عمر مفید مبل استفاده کرد و قطعات فلزی که به شرکت مبل‌سازی حمل می‌شوند، باید این ضرورت را مد نظر قرار دهد و باید بتواند خواسته‌ی سازنده را محقق نموده و قطعات فلزی با کیفیت مورد نیاز شرکت سازنده مبل را تامین کند .

این مراحل برای تولید یک محصول با کیفیت لازم است تا محصول با کیفیت به موقع به مشتری تحویل شود.

زنجیره تامین و تعدیل تامین کنندگان

افزایش بهره‌وری در نقش مهمی در کنترل هزینه‌ها داشته و هزینه‌های انجام شده برای تکوین محصولات تولید را کاهش می‌دهد، که به نوبه خود هزینه نهایی محصول را برای مصرف کننده کاهش پیدا می‌کند.

در حالی در اغلب موارد کم کردن به عنوان شاخصی منفی محسوب می‌شود، اما یکی از معدود مواردی استثناء می‌باشد، که کاهش فهرست تامین کنندگان در زمینه مورد نیاز امر مطلوب تلقی می‌گردد.
همینطور که روند جهانی شدن ادامه می‌یابد، کارایی در زنجیره تامین در حال افزایش می‌باشد، که این امر باعث کاهش هزینه در‌ منابع جهت تولید محصول/ ارایه خدمات می‌گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.