iran-sans
مسیر رشد برند شما

چگونه با هنر خوب گوش کردن در بازار کار موفق شویم؟

0 132

هنر خوب گوش کردن

فن بیان(Rhetorical)

فرق بین گوش دادن و شنیدن در چیست؟چگونه با گوش دادن به شخص مورد نظرمان احترام بگذاریم؟هنر گوش دادن مناسب چه تاثیراتی بر موقعیت شغلی ما ایجاد میکند؟

برداشت های ذهنی اشتباه قبل از گوش دادن

ما در زندگی قبل از آنکه سوال طرف مقابل را به درستی درک کنیم شروع به پاسخ دادن می­کنیم. چه بسا که ما سوال را تحت تأثیر شرایط فکری و محیطی و یا پیش قضاوت­های ذهنی از طرف مقابل به سوالی دیگر تبدیل می­کنیم.

گاهی حتی نمی­گذاریم سوال طرف مقابل کامل شود و شروع به حدس زدن سوال می­کنیم. در نتیجه اگر سوال را اشتباه فهمیده باشیم شروع به پاسخ­گویی اشتباه می­کنیم و این باعث جهت­ دهی اشتباه ارتباط با طرف مقابل خواهد شد و جالب آنجاست گاهی نیز به طرف مقابل می­گویید سوال مدنظر تو همان برداشت ذهنی من بوده است.

حال تصور کنید برای یک تصمیم سرنوشت­ ساز در یک ارتباط مهم و در یک جلسه مهم شما دچار چنین خطایی شوید، که ممکن است اثرات بدی را در کسب و کار شما بوجود آورد.

هنر خوب گو کردن در کسب و کا.jpg1

عادت های صحیح در گوش دادن

پس برای دوری از این اشتباه (گاهاً فاحش)، کافیست عادات زیر را در خود تقویت کنید:

مطالب مرتبطی که شاید برای شما جالب باشد

۱- ابتدا کاملاً به صحبت طرف مقابل گوش دهید حتی اگر طرف مقابل شما یک کودک و یا فردی کم­سواد باشد.

۲- سعی کنید بدون هیچ قضاوت جهت­ داری سوال را به نوعی دیگر بیان کنید و منتظر باشید طرف مقابل درک صحیح شما از سوالش را تایید نماید.

۳- نوبت به پاسخ است اما پاسخ به سوالی که درست درک کرده اید. حواستان باشد که باید فقط به این سوال پاسخ دهید و نگذارید جهت­ گیری­های ذهنی سوال­های دیگری را در ذهن شما ایجاد کند و شما بصورت ناخودآگاه درگیر پاسخ­گویی به سوالات نامرتبط شوید.

برای درک بهتر توجه کنید

فرض کنید یک دوست شما که اتفاقاً کمی هم خسیس است از شما می پرسد “برای سرمایه­ گذاری در فلان طرح آیا شریک داشتن بهتر است یا خیر؟” و چون شما در ذهن خود او را فردی خسیس می­دانید ذهنتان به این سمت می­رود که او می­خواهد در آن طرح با شما شراکت کند و چون شما از شراکت با او در هراسید، پاسختان این است که اوضاع مالی من خیلی بد است و سعی می­کنید چند بهانه بیاورید تا او از شما برای مشارکت گریزان شود.

اما می­دانید چه اتفاقی می­افتد؟ شما فقط به سوال ذهن خود پاسخ داده­ اید و کلا دچار سوء تفاهم شده اید. سوال او این هدف را دنبال می­کرد که آیا در صورت زیاد بودن ریسک این پروژه، با شراکت می­توان خطرات شکست آن را کم کرد؟ و یا برای کسب منافع بیشتر بهتر نیست به تنهایی سرمایه­­ گذاری کرد؟ او حتی به مرحله انتخاب شریک هم نرسیده بود.

این پاسخ شما باعث کدورت بین شما و همکارتان در محیط کار می­شود و از این پس او نیز نسبت به شما ذهنیت یک آدم بدبین را پیدا می­کند و این یعنی تخریب یک ارتباط در حالی که در این عصر، ارتباطات یک سرمایه با ارزش محسوب می­شود.

بنابراین خوب گوش دهید، سوال­ها را درست درک کنید و تنها پاسخی درست برای سوالی که به درستی درک کرده اید بدهید.

             (( محرم این هوش جز بی هوش نیست      مر زبان را مشتری جز گوش نیست ))    مولانا

((کم گوی و به جز مصلحت خویش مگو     وز هرچه نپرسدت کسی پیش مگو

  گوش تو دو دادند و زبان تو یکی       یعنی که دو بشنو و یکی بیش مگو   ))

                   بابا افضل کاشی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.