iran-sans
مسیر رشد برند شما

هویت برند

brand-identity

هویت برای یک برند موجب شناخت و تفکیک می گردد و از دیدگاه یک کسب وکار برای داشتن جایگاه ذهنی نزد مخاطب الزامی است و تناسب جایگاه ذهنی و برند یک هدف به شمار می رود.

2 1,400

هویت برند BRAND IDENTITY

هویت در زبان فارسی به حقیقت شیء یا شخص که مشتمل بر صفات جوهری او باشد ،اختصاص داده شده است .

هویت در اجتماع انسانی یکی از ارکان شناخت و تفکیک (شیء و یا شخص یا جانداران ) می باشد. به عبارت دیگر هویت یک فرد حقیقی و حقوقی و یا یک جاندار و یا اجسام سبب می شود که بتوان بر آنها شناخت حاصل نمود . این شناخت می تواند کلی و سطحی و یا جزء به جزء و عمیق باشد .

به طور مثال زمانی که از یک جاندار مانند یوزپلنگ نام می بریم یک شناخت کلی بر این گونه حیوان در ذهن می آید که شکل گرفته از آموزه های ما می باشد و حاکی از شکل و اندازه و نحوه زندگی و خصیصه اصلی آن جاندار می باشد . (یوزپلنگ حیوانی از تیره گربه سانان است که با قدرت دوندگی بسیار سریع شکار می نماید) پس با نام بردن از یک جاندار یا انسان و یا اجسام تصویری (مطابق با آموخته های قبلی ) در ذهن شکل می گیرد (واگر اموخته ای بر آن نباشد تصویری ذهنی نیز مبهم و ناشناخته است ) نوع تصویر شکل گرفته در ذهن یکی از پایه های تفکیک ان با دیگر نام ها و یا هویت ها می باشد و از این منظر ، در همین مثال ، گونه شبیه و هم خانواده را با یک خصیصه اصلی می توان از هم تمیز داد (این خصیصه برای یوزپلنگ برای تفکیک آن از پلنگ — شبیه ترین گونه به هم — سرعت دویدن بسیار سریعتر می تواند باشد )

دسته بندی شتاخت و تفکیک

تا به حال ارکان هویت یعنی شناخت و تفکیک را بطور کلی به شرح آوردیم، این شناخت و تفکیک می تواند جزء به جزء و عمیق باشد یعنی اینکه تفکیک و شناخت برای تمیز دادن یک گونه از گونه دیگر (شناخت یک نوع درخت و تفکیک از یک نوع گل ) لازم است ولی برای تفکیک دو جاندار از یک گونه کفایت ندارد و برای این مهم می بایست از پارامترهایی که جزئیات بیشتری از یک هویت را بیان می نمایند بررسی نماییم (در مثال یوزپلنگ برای تفکیک دو یوزپلنگ می بایست قد و وزن و جنسیت و سن و … را نیز بدانیم تا ان دو را از هم تفکیک کنیم ).

هویت برند

با در نظر گرفتن این مقدمه اگر بخواهیم هویت برند را نیز بیان نماییم بهتر است که از ارتباط هویت و برند شروع نماییم ،اگر هویت حقیقت شیء یا شخص که مشتمل بر صفات جوهری او باشد ، برند را مشخصه اصلی و خصیصه شاخص در نظر می گیرند (که غالبا در یک شخص ویا کسب و کار و محل ) متبلور می گردد . هویت و برند انطور به هم تنیده شده اند که گاهی بجای یکدیگر نیز بکار می روند ولی این قطعیت وجود دارد که برند تنها فقط یک هویت به ذات نیست و برند شدن نیز تنها فقط تکمیل یک هویت نیست ولی هویت برای برند یک اصل از اصول پایه می باشد و یکی از عناصر تکشیل یک برند است.

هویت برای یک برند نیز موجب شناخت و تفکیک می گردد و از دیدگاه یک کسب وکار برای داشتن جایگاه ذهنی نزد مخاطب الزامی است و تناسب جایگاه ذهنی و برند یک هدف به شمار می رود. و اثرات آن در انتخاب های مخاطب و یا مشتری در زمان نیاز به محصول و یا خدمات خود را نشان می دهد به عبارت دیگر وقتی که یک کسب وکار نزد مشتری جایگاه ذهنی مناسب دارد محصولات آن جزء محصولات انتخابی مشتری خواهد بود . از سویی دیگر وجود تقاضا (بوجود اوردن تقاضا) برای یک کسب وکار حیاتی و لازم است تا بتواند به چرخه مالی دست یابد اگر مخاطب برای رفع نیاز مشخصه ای از یک محصول و برند را در ذهن داشته باشد می توان امید داشت که برای یافتن آن محصول از برند است که اقدام به خرید نماید و در غیر اینصورت رفع نیاز را در اولویت قرار داده و در زمان خرید انتخاب را حسب نیاز و امکانات انجام می دهد .

هویت برند BRAND IDENTITY

بنابراین هویت یک برند از ارکان و پایه های یک برند است که شامل پارامترهایی برای تفکیک و تشخیص مخاطب می باشد این پارامترها و یا اجزاء هویتی شامل رنگ و طرح و خصیصه و نام و … می باشد و تشکیل هویت به چگونگی استفاده و انتخاب و ترکیب آنها بستگی دارد. این انتخاب و ترکیب اجزاء در ایجاد یک هویت برند BRAND IDENTITY نقشی اساسی دارد و لازم است که برای این امر مهم می بایست اطلاعات و مفاهیم بسیاری را کنار هم قرار داد .

 

2 نظرات
 1. مسعود میرزایی می گوید

  Visitor Rating: 5 Stars

 2. ناشناس می گوید

  Visitor Rating: 5 Stars

 3. حسین می گوید

  چه مطلب جالبی بود
  بیشتر از این نوع مطالب تو سایتتون بزارین

  1. مسعود میرزایی می گوید

   ممنون از نظر شما. بله حتما. مجموعه برندزوی همیشه در تلاش برای به روز رسانی بیشتر مطالب خود میباشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.